CA Logo
CA Logo

The English National GC Singles Championship (Ascot Cup)

This page shows results and points relevant for The English National Singles Championship Series Ascot cup qualification (updated 14 October 2017):


The CA's golf croquet The English National Singles Championship Series is at the top of a hierarchy of season-long competitions that group together certain tournaments of a similar grade. Most of these Series lead to a National Final. Players can achieve direct qualification to a National Final by way of performance in a qualifying tournament. Note however that the A-Level Series is a straight 'points race' with no National Final.

The hierarchy of Series tournaments is:

  1. The English National Singles Championship (7 Open tournaments leading to a National Final for the 'Ascot Cup')
  2. The National A-Level Series (10 Open tournaments - A straight 'points race'. There is no National Final)
  3. The National B-Level Series (24 tournaments restricted to handicaps 3+, leading to a National Final)
  4. The National C-Level Series (20 tournaments restricted to handicaps 7+, leading to a National Final) - this is a NEW Series starting in 2018.

The Championship Series Tournaments 2018

Tournament

Date

Winner

Runner Up

Losing Semi-Finalists

Report links

Results on rankings?

Sidmouth

28-29 April

Jonathan Powe

Lionel Tibble

Nick Archer

Tom Weston

report by Helen Prior

yes

East Anglia (Colchester)

12-13 May

Harry Dodge

Stephen Mulliner

Ian Burridge & Rachel Gee

  yes

Cheltenham

02-03 June

Harry Fisher

Simon Carter

Lionel Tibble

Chris Roberts

report by Kevin Ham

yes

Ramsgate

16-17 June

Pierre Beaudry

Richard Bilton

Nick Archer

David Dray

  yes

National Forest (Ashby)

30-01 Jun/July

Jayne Stevens

Tim King

Richard Brooks & Mike Hills

report by Ray Mounfield

yes

Nottingham

14-15 July

Richard Bilton Rachel Gee Mark Daly & Peter Dowd

report by Rachel Gee

yes

Wiltshire (Hamptworth)*

28-29 July

Nick Archer & Simon Carter *

Richard Brooks & Ryan Cabble*

  yes

FINAL (Sussex County)

15-16 Sept

Richard Bilton

Will Gee

Stephen Mullliner & Jonathan Powe

report by Stephen Mulliner

yes

* incomplete tournament - Fix Bk p56 Special Condition 2 applies

How this qualification series works: From 2015 onwards, the number of qualifying tournaments was reduced to 8 (however for 2018 there are now only 7). The winners and runners-up of the below listed tournaments qualify directly for the final. Losing semi-finalists are placed in a 'pot' from which they are called-up in ranking order to fill vacancies in the final.

Full details of qualification can be found in the fixture entry. Note that you must declare your availability for the final - complete the online form. When your place in the final is confirmed you can pay online or send a cheque payable to The Croquet Association to the CA Office. The list of players obtaining places, together with reserves, will be published on this website at the selection (allocation) date.

.

Previous Season's Results

If you spot any errors in this history, please contact Chris Roberts.

2017 Results

Tournament

Date

Winner

Runner Up

Losing Semi-Finalists

Report links

Surbiton

22-23 April

P Beaudry

G Scurfield

P Dowd

A Dymond

 

Sidmouth

29-30 April

I Burridge

J Powe

S Custance-Baker

C Britt

 

East Anglia (Colchester)

13-14 May

R Fulford

T Savage

R Rowe

M French

 

Cheltenham

03-04 June

C Roberts

I Burridge

C Britt

G Good

Report by Kevin Ham

Ramsgate

11-12 June

J-P Moberly

S Mulliner

T Savage

G Scurfield

 

National Forest (Ashby)

01-02 July

J-P Moberly

D Bell

T King

M Daley

Report by Tim King

Nottingham

15-16 July

R Rowe

I Burridge

R Bilton

J Taylor

Report by Rachel Rowe

Wiltshire (Hamptworth)

29-30 July

S Mulliner

H Dodge

J Powe

I Norris

Report by Richard Jenkins

FINAL (Nottingham)

16-17 Sept

J-P Moberly

T King

R Bilton

I Burridge

Report by Stephen Mulliner

2016 Results

Tournament

Date

Winner

Runner Up

Losing Semi-Finalists

Surbiton

16-17 April

J Goodbun

C Roberts

N Cheyne

J Burch

Sidmouth

23-24 April

C Roberts

T Weston

R Goldring

A Dymond

East Anglia (Colchester)

07-08 May

R Fulford

S Mulliner

R Rowe

L Tibble

Cheltenham

04-05 June

L Tibble M Daley R Brookes C Wakeham

Ramsgate

11-12 June

J-P Moberly

L Tibble

T Savage

L Tibble

National Forest (Ashby)

02-03 July

M French

D Bell

J-P Moberly

N Mounfield

Nottingham

16-17 July I Burridge M French

R Rowe

L Tibble

Lancashire (Bury)

23-24 July

D Widdison

D Walters

D Crawford

J Pringle

FINAL (Hurlingham)

17-18 Sept

I Burridge

S Mulliner J-P Moberly N Cheyne

2015 Results

Tournament

Date

Winner

Runner Up

Losing Semi-Finalists

Lancashire (Bury)

11-12 April

D Walters

J Hopgood

P Rigge

R Mounfield

Surbiton

18-19 April

S Mulliner

W Gee

J Spiers

J Goodbun

East Anglia (Colchester)

16-17 May

R Fulford

J Wicks

P Beaudry

R Thompson

Ramsgate

13-14 June

R Fulford

S Mulliner

T Savage

M French

National Forest (Ashby)

27-28 June

J-P Moberly

M O'Brian

P Freer

W Gee

Cheltenham

11-12 July

J-P Moberly

J Mussi

M French

G Good

Nottingham

18-19 July

R Rowe

A Giraud

L Tibble

J-P Moberly

Yorkshire (Ripon)

11-13 Aug.

A El Ibieri

S Hassan

C Sheen

M Karem

FINAL

         

From 2015 onwards, the number of qualifying tournaments was been reduced to 8. The winners and runners-up of the above listed tournaments qualified directly for the final. Losing semi-finalists were placed in a 'pot' from which they were called-up to in ranking order to fill any vacancies in the final.

Prior to 2015, the previous season's finalists qualified automatically. There were more qualifying tournaments, including Sussex from the end of the previous season, and the GC Open and 1st Eight (Musks Cup) were also qualifiers. The winners of the below listed tournaments qualified directly for the final, whilst 'placed' players accumulated points for the right to fill any vacancies in the final.

2014 Results

Tournament

Date

Winner

Runner Up (6)

3rd (4 points)

4th (2 points)

Final (2013)

 

W Gee

R Rowe

   

Sussex (2013)

 

M French

S Carlson

J Andersson

D Crawford

Lancashire (Bury)

 

J Hopgood

P Chapman

R Rowe (=3rd)

D Walters (=3rd)

Surbiton

 

W Gee

J Andersson

L Tibble

H Cheyne

Sidmouth

 

R Cabble

G Scurfield

D Bell (=3rd)

W Ormerod (=3rd)

East Anglia (Colchester)

 

R Fulford

P Beaudry

R Rowe (=3rd)

M French (=3rd)

Wiltshire (Hamptworth)

 

R Barnacle

S Carter

N Cheyne

R Brookes

Cheltenham

 

T Weston

J Mussi

N Cheyne

A Cowing

Ramsgate

 

S Mulliner

D Dray

N Tibble

J Goodbun

GC Open

 

R Bamford

S Mulliner

R Rowe (=3rd)

N French (=3rd)

Ashby

 

W Gee

N Mounfield

T King

D Bell

Ryde

 

R Tillcock

C Jackson

S Peters

C Jones

Nottingham

 

L Tibble

R Rowe

M O'Brian (=3rd)

D Bell (=3rd)

Dorset

 

I Brand

M French

J Spiers

T Weston

Yorkshire (Ripon)

 

R Mounfield

C Jackson

D Bell

A Ramsis

1st Eight (Musks)

 

R Fulford

W Gee

D Crawford

T King

Hurlingham

 

N Morrow

N Cheyne

J Carley (=3rd)

H Fensome (=3rd)

FINAL

         

2013 Results

Tournament

Date

Winner

Runner Up (6)

3rd (4 points)

4th (2 points)

Sussex (2012)

 

D Crawford

J Goodbun

W Arliss

L Tibble

Wiltshire (2012)

 

R Dickson

J Spiers

M O'Brian

H Fensome

Final (2012)

 

S Mulliner

R Fulford

   

Lancashire

 

N Cheyne

T King

H Cheyne

L Tibble

Surbiton

 

R Bamford

P Beaudry

L Tibble

R Brookes

Sidmouth

 

R Cabble

W Ormerod

S Lightbody

L Tibble

Roehampton

 

T Savage

C Sheen

D Beck (=3rd)

R Thompson (=3rd)

East Anglia

 

R Thompson

M O'Brian

P Beaudry (=3rd)

M Avery (=3rd)

Ramsgate

 

S Mulliner

D Dray

J Goodbun

T Savage

Cheltenham

 

L Tibble

T Forbes

P Freer

I Brand

GC Open (x1.5 pts)

 

S Mulliner

R Bamford

R Cabble (=3rd)

J Dawson (=3rd)

Ashby

 

W Gee

T King

L Tibble

D Bell

Wiltshire

 

R Dickson

D Crawford

C Roberts

T Weston

Ryde

 

R Tillcock

C Roberts

D Willett

C Jones

Dorset

 

H Dodge

D Beck

J Spiers

W Ormerod

Nottingham

 

R Rowe

L Tibble

A Rowe

R Thompson

1st Eight (Musks)

 

H Dodge

     

Yorkshire

 

J Carr

S Hassan

A El Mahdi (=3rd)

A Abu Osbaa (=3rd)

Hurlingham

 

H Dodge

H Cheyne

D Beck

N Cheyne

FINAL

 

W Gee

R Rowe    

2012 Results

Tournament

Date

Winner

Runner Up (6)

3rd (4 points)

4th (2 points)

Sussex (2011)

 

J Anderson

H Cheyne

R Cabble (=3rd)

L Tibble (=3rd)

Yorkshire (2011)

 

W Carr

K Younis

C Sheen (=3rd)

S Thompson (=3rd)

Final (2011)

 

W Gee

R Fulford

   

Lancashire

 

I Lines

P Chapman

R Beijderwellen (=3rd)

J Hopgood (=3rd)

Surbiton

 

J Death

H Cheyne

J Spiers

A Dymond

Sidmouth

 

R Cabble

W Ormerod

R Brookes (=3rd)

N Cheyne (=3rd)

Roehampton

 

C Roberts

C Sheen

H Cheyne

N Archer

East Anglia

 

M Avery

N French

P Beaudry (=3rd)

R Rowe (=3rd)

Ramsgate

 

R Thompson

R Cabble

D Dray

G Wallin

GC Open (x1.5 pts)

 

S Mulliner

R Bamford

R Rowe

R Cabble

Ashby

 

R Rowe

A Rowe

N Cheyne (=3rd)

R Mounfield (=3rd)

Wiltshire

 

R Dickson

J Spiers

M O'Brian

H Fensome

Ryde (CANCELLED)

         

Dorset

 

J Wicks

N Archer

L Tibble (=3rd)

T Weston (=3rd)

Nottingham

 

R Cabble

T King

R Thompson

R Mounfield

1st Eight (Musks)

 

R Cabble

     

Yorkshire

 

K Younis

R Cabble

J Carr

R Mounfield

Hurlingham

 

T King

D Beck

N Morrow

H Cheyne

FINAL

 

S Mulliner

R Fulford    

2011 Results

Tournament

Date

Winner

Runner Up (6)

3rd (4 points)

4th (2 points)

Final (2010)

  J Goodbun J Carr    

Sidmouth

  R Cabble N Cheyne T Weston K Ham

Lancashire

  L Tibble P Rigge A Mayne (=3rd) F Vitty (=3rd)

Surbiton

  W Gee A Hobbs H Cheyne P Beaudry

Roehampton

  W Gee H Cheyne R Ellis P Beaudry

East Anglia

  R Fulford N French A Hobbs -

Ramsgate

  S Mulliner - - -

GC Open (x1.5 pts)

  S Mulliner - R Bamford I Brand
Wiltshire   R Cabble - - I Morrison

Ryde

  R Cabble W Ormerod R Tillcock R Harris

Dorset

  J Wicks - - J Speirs

1st Eight (Musks)

x        

Hurlingham

x        

FINAL

 

W Gee

R Fulford    

2010 Results

Tournament

Date

Winner

Runner Up (6)

3rd (4 points)

4th (2 points)

Final (2009)

  R Bamford R Fulford    

Surbiton

  S Mulliner N Morrow - A Johnson

Lancashire

  I Lines D Walters P Rigge J Hopgood

Sidmouth

  M Evans - M O'Brian K Ham

Roehampton

  H Cheyne C Sheen R Thompson J Spiers
East Anglia   S Carter P Beaudry D Beck -

Ramsgate

  J Goodbun R Thompson D Dray J Collier

Sussex

  R Cabble - D Dray (=3rd) J Hobbs (=3rd)

GC Open (x1.5 pts)

  S Mulliner T King R Bamford (=3rd) -

Ryde

  R Barnacle - D Hopkins (=3rd) -

Dorset

  R Cabble W Ormerod J Spiers T Weston

Yorkshire

  J Carr - D Hopkins (=3rd) S Thompson (=3rd)

1st Eight (Musks)

  R Cabble R Thompson W Gee J Spiers

FINAL

 

J Goodbun

J Carr    

Work is ongoing to display the reults from previous seasons in the same table style as above. In the meantime, pre-2015 results are displayed in a previous style below.

(Chris Roberts 29/10/17)

2014 Results (old style table)

Player Sussex 2013 Ascot 2013 Lancashire Surbiton Sidmouth East Anglian Wiltshire Cheltenham Ramsgate GC Open Ashby Ryde Nottingham Dorset Yorkshire Musk's Cup Hurlingham Total Points
Reg Bamford                   W               W
Roger Barnacle             W                     W
Ivor Brand                           W       W
Ryan Cabble         W                         W
Martin French W         3       4.5       6       W
Robert Fulford           W                   W   W
Will Gee   W   W             W         6   W
James Hopgood     W                             W
Nelson Morrow                                   W
Ray Mounfield                             W     W
Stephen Mulliner                 W 9               W
Rachel Rowe   RU 3     3       4.5     6         RU
Lionel Tibble       4         4       W         W
Roy Tillcock                       W           W
Tom Weston               W           2       W
The following have points:
Nick Cheyne             4 4                 6 14
Carole Jackson                       6     6     12
Jonatan Andersson 4     6                           10
David Bell         3           2   3         8
Mike O'Brian                         3   4     7
Pierre Beaudry           6                       6
Simon Carlson 6                                 6
Simon Carter             6                     6
Paddy Chapman     6                             6
David Crawford 2                             4   6
David Dray                 6                 6
Tim King                     4         2   6
Nick Mounfield                     6             6
Jaimie Mussi               6                   6
Guy Scurfield         6                         6
Stuart Peters                       4           4
John Spiers                           4       4
Jason Carley                                 3 3
Helena Fensome                                 3 3
William Ormerod         3                         3
David Walters     3                             3
Richard Brooks             2                     2
Howard Cheyne       2                           2
Andrew Cowing               2                   2
James Goodban                 2                 2
Cliff Jones                       2           2
Amir Ramsis                             2     2

2013 Results (old style table)

Winners Susx Wilts Ascot Lancs Surb Sdmth Rohpt EAng Rmsgt Cheltn Opn*1.5 Ashby Wilts Ryde Drst Notts Musks Yorks Hurlgm Total
David Crawford W                                      
Richard Dickson   W                     W              
Stephen Mulliner     W           W   W                  
Robert Fulford     R-up                                  
Nicholas Cheyne       W                                
Reg Bamford         W                              
Ryan Cabble           W                            
Richard Thompson               W                        
Tobi Savage             W                          
Lionel Tibble                   W                    
Will Gee                       W                
Ray Tillcock                           W            
Harry Dodge                             W   W   W  
Rachel Rowe                               W        
Jacob Carr                                   W    
The following have points:
James Goodbun 6                                     6
Bill Arliss 4                                     4
Lionel Tibble 2     2 4 2           4       6       20
John Spiers   6                         4         10
Mike O'Brian   4           6                       10
Helena Fensome   2                                   2
Tim King       6               6               12
Howard Cheyne       4                             6 10
Pierre Beaudry         6     3                       9
Richard Brookes         2                             2
William Ormerod           6                 2         8
Sue Lightbody           4                           4
Mark Avery               3                       3
Chris Sheen             6                         6
Don Beck             3               6       4 13
Richard Thompson             3                 2       5
David Dray                 6                     6
James Goodbun                 4                     4
Tobi Savage                 2                     2
Tony Forbes                   6                   6
Peter Freer                   4                   4
Ivor Brand                   2                   2
Reg Bamford                     9                 9
Jeff Dawson                     4.5                 4.5
Ryan Cabble                     4.5                 4.5
David Bell                       2               2
David Crawford                         6             6
Chris Roberts                         4 6           10
Tom Weston                         2             2
Dave Willett                           4           4
Cliff Jones                           2           2
Arthur Rowe                               4       4
Salah Hassan                                   6   6
Ahmed El Mahdi                                   3   3
Sherif Abu Osbaa                                   3   3
Nick Cheyne                                     2 2
  12 12 0 12 12 12 12 12 12 12 18 12 12 12 12 12 0 12 12 210

2012 Results (old style table)

Winner 2011   2012  
Susx Yorks Ascot   Lancs Surb Sdmth Rohpt EAng Rmsgt Opn*1.5 Ashby Wilts

Ryde

Drst Notts Musks Yorks Hurlgm   Total
Will Gee     W                                    
Robert Fulford     RnUp                                    
Jacob Carr   W                                      
Ian Lines         W                                
Jonatan Anderson W                                        
James Death           W                              
Ryan Cabble             W                 W W        
Mark Avery                 W                        
Christopher Roberts               W                          
Richard Thompson                   W                      
Stephen Mulliner                     W                    
Rachel Rowe                       W                  
Jack Wicks                             W            
Richard Dixon                         W                
Khaled Younis                                   W      
Tim King                                     W    
                                           
                                           
                                           
Additional Points
Paddy Chapman       6                                 6
Rutger Beijderwellen       3                                 3
James Hopgood       3                                 3
Howard Cheyne 6       6     4                     2   18
Lionel Tibble 3                                       3
Ryan Cabble 3                 6 3       3     6     21
Khaled Younis   6                                     6
Samantha Thompson   3                                     3
Chris Sheen   3           6                         9
John Spiers         4               6               10
Andrew Dymond         2                               2
William Ormerod           6                             6
Nicholas Cheyne           3                             3
Richard Brooks           3                             3
Martin French                 6                       6
Pierre Beaudry                 3                       3
Rachel Rowe                 3   6                   9
Nick Archer               2             6           8
David Dray                   4                     4
Graham Wallin                   2                     2
Reg Bamford                     9                   9
Arthur Rowe                       6                 6
Tim King                       4       6         10
Ray Mounfield                       2       2   2     6
Richard Thompson                               4         4
Tom Weston                             3           3
Mike O'Brian                         4               4
Helena Fensome                         2               2
Jacob Carr                                   4     4
Don Beck                                     6   6
Nelson Morrow                                     4   4
 
Already qualified                                          
Ineligible                                          
  12 12   12 12 12 12 12 12 12 18 12 12 12 12 12 12 12 12    

 


2011 Results (old style table)

Qualified Ascot 2010 Sid Lanc. Surb R'hmpt. E.Ang. R'gate Open Wilts Ryde Dorset Musks Hurli Total Available?
James Goodbun W                           Y
Jacob Carr Q                            
Ryan Cabble   W             W W         Y
Lionel Tibble     W                        
William Gee       W W                   Y
Robert Fulford           W                 Y
Stephen Mulliner             W W             Y
Jack Wicks                     W       Y
                               
                               
                               
                               
The following have points:
Andrew Hobbs       6   4 2             12 Y
Howard Cheyne       4 6                 10 Y
Nicholas Cheyne   6                       6 Y
William Ormerod                   6       6 Y
Paul Rigge     6                     6  
Martin French           6               6 Y
Reg Bamford               6           6  
Ivor Brand               3           3 Y
Tom Weston   4                       4 Y
Roy Tillcock                   4       4  
Pierre Beaudry       2 2                 4  
Bob Ellis         4                 4 Y
Freda Vitty     3                     3 Y
Alan Mayne     3                     3  
Richard Harris                   2       2  
Ian Morison                 2         2  
Kevin Ham   2                       2  
John Spiers                     2     2  
 
Already qualified           2 10 9     6     27  
Ineligible                 10   4     14  
  0 12 12 12 12 12 12 18 12 12 12 0      

2010 Results (old style table)

Qualified Ascot 2009 S'tn Lanc. S'mth R'hmpt. E.Ang. R'gate S'sex Open Ryde Dorset Yorks Musks Total Available?
Reg Bamford W                           N
Robert Fulford Q                           N
Stephen Mulliner   W             W           Y
Ian Lines     W                       Y
Marcus Evans       W                     N
Howard Cheyne         W                   Y
Simon Carter           W                 N
James Goodbun             W               Y
Ryan Cabble               W     W   W   Y
Roger Barnacle                   W         Y
Jacob Carr                       W     Y
                               
The following have points:
Richard Thompson         4   6           6 16 N
Tim King                 9         9 Y
John Spiers         2           4   2 8 Y
David Dray             4 3           7 Y
Nelson Morrow   6                       6 Y
David Walters     6                     6 N
Chris Sheen         6                 6 Y
Pierre Beaudry           6               6 Y
William Ormerod                     6     6 Y
David Hopkins                   3   3   6  
Paul Rigge     4                     4  
Mike O'Brian       4                   4 Y
Don Beck           4               4  
Will Gee                         4 4 Y
Andrew Hobbs               3           3 Y
Samantha Thompson                       3   3 Y
Andrew Johnson   2                       2  
James Hopgood     2                     2 Y
Kevin Ham       2                   2 N
Jane Collier             2             2  
Tom Weston                     2     2  
                               
 
Already qualified   4   6   2   6 9 3       30  
Ineligible                   6   6      
  0 12 12 12 12 12 12 12 18 12 12 12   138  

 

For results, news, reports, corrections, updates, etc. see contact the CA. As an anti-spam measure when not logged-in, # replaces @ in email addresses - click on the link as usual to send an email.

The CA will not share your personal details with any other organisation and undertakes to keep them confidential as described in our Security, Privacy, and Cookie Policies and Information.