Croquet England Logo

GC A-Level (0+) Series


The GC A-Level (0+) Series is one of five tiers of Golf Croquet Series in the Croquet England Fixtures Calendar, each a season-long competition that groups together certain tournaments of a similar class. Players can achieve direct qualification to the National Final by way of performance in a qualifying tournament.

The hierarchy of Series tournaments is:

  1. The Championship Series................... - 8 Championship tournaments, leading to the English National Singles Championship Final (for the 'Ascot Cup').
  2. The Open (Unrestricted) Series........... - 12 Open tournaments (unrestricted), it is a straight 'points race'. There is no National Final.
  3. The A-Level (0+) Series................. - 15 tournaments restricted to handicaps 0+, leading to a National Final.
  4. The B-Level (3+) Series..................... - 24 tournaments restricted to handicaps 3+, leading to a National Final.
  5. The C-Level (7+) Series..................... - 27 tournaments restricted to handicaps 7+, leading to a National Final.

See the GC Series page for the procedures regarding tournament allocation and qualification for the Final.

The Croquet England Events page shows the current Calendar Fixtures for the A-Level (0+) Series.

All tournaments in the Series will use the standard GC formats if possible. Head to the Managing a GC Tournament page to download the format suitable for your Series tournament.

2024 A-Level (0+) Series Tournaments Results

Tournament Date

Winner
(Qualifies for National Final)

2nd
(6 points)

3rd
(4 points)

4th
(2 points)

Tournament report links

Information on the GC Ranking System

List of Ranked events in this Series

Results on rankings?

Phyllis Court / High Wycombe

06-07 April

Paul Gunn

Helena Jansson

Roger Goldring

Rick Lilley

 

YES

Wrest Park

20-21 April

Tony Butcher

Ross Bagni

Mike Bilton

Peter Tofield

 

YES

East Dorset

27-28 April

Richard Gardiner

Mark Hamann

Andy Dochniak

Liz Drury

report by Steve Leonard

YES

Bury

04-05 May

Jon Carrington

Tony McCann

Richard Leach

Martyn Seal

  YES

Hamptworth

25-26 May

           

Sidmouth

01-02 June

           

Pendle

08-09 June

           

Crake Valley

15-16 June

           

Woking

15-16 June

           

Watford

29-30 June

           

Hunstanton

13-14 July

           

Ashby

20-21 July

           

Colchester

20-21 July

           

Chester

03-04 Aug

           

Guildford & Godalming

16-17 Aug

           

NATIONAL FINAL at Sidmouth

28-29 Sep

           

Points Totals 2024

Name

Wins

Points
Tony Butcher 1 Qualified for National Final (1)
Jon Carrington 1 Qualified for National Final (2)
Richard Gardiner 1 Qualified for National Final (3)
Paul Gunn 1 Qualified for National Final (4)
Ross Bagni   6
Mark Hamann   6
Helena Jansson   6
Tony McCann   6
MIke Bilton   4
Andy Dochniak   4
Roger Goldring   4
Richard Leach   4
Liz Drury   2
Rick Lilley   2
Martyn Seal   2
Peter Tofield   2
     
     
     
     
     
     

Previous Seasons' Results

If you spot any errors in this history, please contact competition Director Chris Roberts. The previous winners of the Series are listed on the Roll of Honour webpage.

2023 A-Level (0+) Series Tournaments Results

Tournament Date

Winner
(Qualifies for National Final)

2nd
(6 points)

3rd
(4 points)

4th
(2 points)

Tournament report links

Results on rankings?

Wrest Park

22-23 April

Les Heard

Kim Taylor

Glynis Davies

John Taylor

report by Richard Keighley

Yes

Bury

13-14 May

Nigel Matthews

Richard Leach

Martyn Seal

Glynis Davies

report by David Cornes

Yes

Phyllis Court / High Wycombe

20-21 May

Paul Gunn

Kim Taylor

Mike Bilton

Helana Jansson

  Yes

Hamptworth

27-28 May

Dianna Wilson Mike Wilson Edwin Bone John Gosden   Yes

Sidmouth

03-04 June

John Taylor

Kevin Connolly

Marc Colson

Richard Gardiner

  Yes

Crake Valley

17-18 June

Glynis Davies

Mike Bilton

Giles Pepperell

Jane Pringle

report by David Cornes

Yes

Woking

17-18 June

John Taylor

DavidH Boyd

Kevin Connolly

Lynn Pearcy

  Yes

Watford - NEW

01-02 July

John Taylor

Kim Taylor

Kevin Connolly

David Frost

  Yes

Hunstanton

15-16 July

Mark Buckley

Alison Murray

Kevin Connolly

Mike Bilton

  Yes

Ashby

22-23 July

Andy Sherwood

Christine Wood

Ray Bassett

Tony McCann

  Yes

Colchester

22-23 July

- Cancelled -          

Pendle

29-30 July

- Cancelled -          

Chester

05-06 Aug

Giles Pepperell

Martyn Seal

Andrew Carpenter

Roger Edwards

 

Yes

East Dorset

05-06 Aug

Andy Dochniak Mike Bilton Mark Hamann Paul Moon

report by Gary Brennan

Yes

Guildford & Godalming

18-19 Aug

Peter Balchin

Andrew Carpenter

Charlie Sale

Andy Jones

  Yes

NATIONAL FINAL at East Dorset

23-24 Sep

GILES PEPPERELL

Mark Buckley Peter Balchin Dianna Wilson

report by Gary Brennan

Yes

Points Totals 2023

Name

Wins

Points

John Taylor

3

Qualified for National Final - not attending

Peter Balchin

1

Qualified for National Final (1)

Mark Buckley

1

Qualified for National Final (2)

Glynis Davies

1

Qualified for National Final (3)

Andy Dochniak

1

Qualified for National Final (4)

Paul Gunn

1

Qualified for National Final (5)

Les Heard

1

Qualified for National Final (6)

Nigel Matthews

1

Qualified for National Final (7)

Giles Pepperell

1

Qualified for National Final (8)

Andy Sherwood

1

Qualified for National Final (9)

Diana Wilson

1

Qualified for National Final (10)

Mike Bilton

 

18 points - Qualified for National Final (11)

Kevin Connolly

 

18 points - Qualified for National Final - not attending

Kim Taylor

 

18 points - Qualified for National Final (12)

Andrew Carpenter

 

10 points - Qualified for National Final (13)

Martyn Seal

 

10 points - Qualified for National Final - not attending

The following players were ordered according to the competition's conditions and then approached with regard to being awarded playing places and being on the reserves list. - Where ties could not be broken by the competition's conditions, random baallots were conducted to order those players.
Alison Murray   6 points - Qualified for National Final (14)
DavidH Boyd   6 points - Qualified for National Final (15)
Mike Wilson   6 points - Qualified for National Final - not attending
Christine Wood   6 pionts - Qualified for National Final - not attending
Richard Leach   6 points - Qualified for National Final - not attending
Mark Hamann   4 points - Qualified for National Final (16)
Marc Colson   4
Edwin Bone   4
Charlie Sale   4
Ray Bassett   4
     
Roger Edwards   2
David Frost   2
Richard Gardiner   2
John Gosden   2
Helena Jansson   2
Andy Jones   2
Tony McCann   2
Paul Moon   2
Lynn Pearcy   2
Jane Pringle   2

2022 A-Level (0+) Series Tournaments Results

Tournament Date

Winner
(Qualifies for National Final)

2nd
(6 points)

3rd
(4 points)

4th
(2 points)

Tournament report links

Results on rankings?

Wrest Park

23-24 April

Ross Bagni

Mike Hills

John Taylor

Ron Carter

report by Richard Keighley

Yes

Bury - NEW

14-15 May

Tony McCann

David Cornes

Charles Sale

Peter Tymms

report by Roy Spencer

Yes

Phyllis Court / High Wycombe

21-22 May

Steve Thornton

Duncan Catterall

Robin Coates

Ross Bagni

  Yes

Hamptworth

28-29 May

Andrew Loakes

Stephen Custance-Baker

Colin Britt Marc Colson

report by Richard Jenkins

Yes

Sidmouth

04-05 June

Stephen Custance-Baker

Colin Britt

Andrew Loakes

Stephen Pearson

report by Stuart M Smith

Yes

Crake Valley

18-19 June

David Cornes

Glynis Davies

Christine Wood

Mike Bilton

report by David Cornes

Yes

Woking

18-19 June

Colin Britt

Ron Carter

Stephen Custance-Baker

Tom Halliday   Yes

Hunstanton

16-17 July

Stephen Custance-Baker Mike Bilton John Taylor John Hague

report by Terrey Sparks

Yes

Ashby

23-24 July

Arthur Rowe Glynis Davies Mike O'Brian Tim Brooker   Yes

Colchester - NEW

30-31 July

Duncan Brinkley David Frost Bridget Goodman Jill Waters   Yes

Chester

06-07 August

- Cancelled -          

East Dorset - NEW

06-07 August

Andrew Loakes

Stephen Custance-Baker

Dom Aarvold

Mark Buckley

report by Gary Brennan

Yes

Guildford & Godalming

02-03 Sep

Thomas Halliday John Gosden Ross Bagni Chris Jackson

report by Mike Huxley

Yes

Pendle

10-11 Sep

Charles Sale Paul Dowdall Mike Bilton Tom Grievson

report by Libby Dixon

Yes

NATIONAL FINAL at Wrest Park

24-25 Sep

MIKE HILLS

David Cornes Andrew Loakes Glynis Davies

report by Richard Keighley

Yes

Points Totals 2022

Name

Wins

Points

Stephen Custance-Baker

2

Qualifies for National Final (1)

Andrew Loakes

2

Qualified for National Final (2)

Colin Britt

1

Qualified for National Final - not attending

Ross Bagni

1

Qualified for National Final (3)

Duncan Brinkley

1

Qualified for National Final (4)

David Cornes

1

Qualified for National Final (5)

Thomas Halliday

1

Qualified for National Final (6)

Tony McCann

1

Qualified for National Final (7)

Arthur Rowe

1

Qualified for National Final - not attending

Charles Sale

1

Qualified for National Final (8)

Steve Thornton

1

Qualified for National Final - not attending

Mike Bilton

 

12 points - Qualified for National Final (9)

Glynis Davies   12 points - Qualified for National Final (10)

Ron Carter

 

8 points - Qualified for National Final - not attending

John Taylor

 

8 points - Qualified for National Final - not attending

Duncan Catterall

 

6 points - Qualified for National Final - not attending

Paul Dowdall

 

6 points - Qualified for National Final - not attending

David Frost

 

6 points - Qualified for National Final (11)

John Gosden

 

6 points - Qualified for National Final - not attending

Mike Hills

 

6 points - Qualified for National Final (12)

Dom Aarvold

 

4 points - Qualified for National Final - not attending

Robin Coates

 

4 points - not attending

Bridget Goodman

  4 points - Qualified for National Final (13)

Mike O'Brian

 

4 points - not attending

Christine Wood

  4 points - Qualified for National Final (14)
    Following some withdrawals, a random draw took take place on 16 September, to determine the order in which the players named below would be invited to take up the remaining 2 of the 16 places in the National Final.
Peter Tymms   2 points - Qualified for National Final - not attending

Tim Brooker

  2 points - Qualified for National Final - not attending

Tom Grievson

 

2 points - Qualified for National Final (15)

Stephen Pearson

 

2 points - Qualified for National Final - not attending

Mark Buckley

  2 points - Qualified for National Final - not attending

Marc Colson

  2 points - Qualified for National Final (16)
Chris Jackson  

2 points

Jill Waters

 

2 points

John Hague  

2 points

2021 A-Level (0+) Series Tournaments Results

For the inaugural season (2021), there was no National Final for this Series. It was instead a straight points race.

Tournament Date

Winner
(10 points)

2nd
(6 points)

3rd
(4 points)

4th
(2 points)

Tournament report links

Results on rankings?

Wrest Park

24-25 April

Paul Gunn

Paul Durkin

Ron Carter

Tony Butcher

report by Richard Keighley

Yes

Phyllis Court / High Wycombe

30 Apr-01 May

Paul Gunn

Andrea Huxley

Ron Carter

Stephen Harbron

  Yes

Hamptworth

15-16 May

Louise Smith

Neil Humphreys

Paul Gunn

Jonny Claxton

report by Richard Jenkins

Yes

Sidmouth

05-06 June

Aston Wade Louise Smith Colin Britt Stephen Pearson

report by Stuart M Smith

Yes

Crake Valley

19-20 June

Paul Durkin

Charlie Sale

David Cornes

Jane Pringle

  Yes

Woking

19-20 June

Tony Butcher

Jane Humphreys

Paul Gunn

Geoff Johnson   Yes

Hunstanton

17-18 July

John Hague

John Gosden

Chris Jackson

Mike Bilton

report by David Boxall

Yes

Ashby

24-25 July

Paul Gunn

Mike Bilton

Ray Mounfield

Tony McCann

  Yes

Chester

07-08 August

James Thomas

John Hampson

Philip Blake

Tony McCann

report by David Crawford

Yes

Sussex County

14-15 August

Colin Britt

Neil Humphreys

Liz Farrow

Stephen Custance-Baker

  Yes

Guildford & Godalming

03-04 Sep

Peter Balchin

Neil Humphreys

Paul Gunn

Jane Humphreys

report by Mike Huxley

Yes

Pendle

11-12 Sep

- Cancelled -

         

Ryde

25-26 Sep

Tony Butcher

Geoff Johnson

Stephen Hayns

Roy Tillcock

report by Andrew Larpent

Yes

Final Standings

 

PAUL GUNN (42 points)

Tony Butcher (22)

Neil Humphreys (18)

Paul Durkin & Louise Smith (16)

   

Points Totals 2021

Name Points
Paul Gunn 42
Tony Butcher 22
Neil Humphreys 18
Paul Durkin 16
Louise Smith 16
Colin Britt 14
Peter Balchin 10
John Hague 10
James Thomas 10
Aston Wade 10
Mike Bilton 8
Ron Carter 8
Jane Humphreys 8
John Gosden 6
John Hampson 6
Andrea Huxley 6
Charlie Sale 6
David Cornes 4
Philip Blake 4
Stephen Haynes 4
Liz Farrow 4
Chris Jackson 4
Tony McCann 4
Ray Mounfield 4
Jonny Claxton 2
Stephen Custance-Baker 2
Stephen Harbron 2
Geoff Johnson 2
Stephen Pearson 2
Jane Pringle 2
Roy Tillcock 2