CA Logo
CA Logo

Schedule of play for the World Championships Singles (updated June 26)

[<<] [>>] by Richard Hilditch
4th June 2001 (World Championship)

All 4 venues are in use with no one having to wait around to get started and no moves between venues during the day (except for any playoffs for the players at Roe/PG on Wed). The games are sorted by grade, note that each game has a toss (NOT like the eights with the first named player winning the toss).

May 30

Jacuqes Fournier (USA) withdrawn and a late entry from Spain.

June 4

Ian Sexton (CH) and John Osborn (USA) withdraw.

BLOCK A

Monday

Round 1

Hurlingham

J.W. Louw (SA) vs A. El Mahdi (Eg)
J.P. Dawson vs C.N. Williams (W)
R.I. Fulford vs J.F. Death
P. Parkinson (NZ) vs Qualifier A
S. Meatheringham (A) vs P. Fitzgerald (I)

Round 2

Hurlingham

J.W. Louw (SA) vs J.P. Dawson
C.N. Williams (W) vs A. El Mahdi (Eg)
R.I. Fulford vs P. Fitzgerald (I)
P. Parkinson (NZ) vs J.F. Death
S. Meatheringham (A) vs Qualifier A

Round 3

Hurlingham

J.W. Louw (SA) vs C.N. Williams (W)
J.P. Dawson vs A. El Mahdi (Eg)
R.I. Fulford vs Qualifier A
P. Parkinson (NZ) vs P. Fitzgerald (I)
S. Meatheringham (A) vs J.F. Death

Tuesday

Round 4

Parsons Green

J.W. Louw (SA) vs P. Fitzgerald (I)
J.F. Death vs Qualifier A

Roehampton

R.I. Fulford vs A. El Mahdi (Eg)
P. Parkinson (NZ) vs J.P. Dawson
S. Meatheringham (A) vs C.N. Williams (W)

Round 5

Parsons Green

J.W. Louw (SA) vs J.F. Death
P. Fitzgerald (I) vs Qualifier A

Roehampton

R.I. Fulford vs C.N. Williams (W)
P. Parkinson (NZ) vs A. El Mahdi (Eg)
S. Meatheringham (A) vs J.P. Dawson

Round 6

Parsons Green

J.W. Louw (SA) vs Qualifier A
J.F. Death vs P. Fitzgerald (I)

Roehampton

R.I. Fulford vs J.P. Dawson
P. Parkinson (NZ) vs C.N. Williams (W)
S. Meatheringham (A) vs A. El Mahdi (Eg)

Wednesday

Round 7

Hurlingham

R.I. Fulford vs S. Meatheringham (A)
J.W. Louw (SA) vs P. Parkinson (NZ)
J.P. Dawson vs Qualifier A
J.F. Death vs C.N. Williams (W)
P. Fitzgerald (I) vs A. El Mahdi (Eg)

Round 8

Hurlingham

R.I. Fulford vs P. Parkinson (NZ)
J.W. Louw (SA) vs S. Meatheringham (A)
J.P. Dawson vs P. Fitzgerald (I)
J.F. Death vs A. El Mahdi (Eg)
C.N. Williams (W) vs Qualifier A

Round 9

Hurlingham

R.I. Fulford vs J.W. Louw (SA)
P. Parkinson (NZ) vs S. Meatheringham (A)
J.P. Dawson vs J.F. Death
C.N. Williams (W) vs P. Fitzgerald (I)
Qualifier A vs A. El Mahdi (Eg)

BLOCK B

Monday

Round 1

Surbiton

M. Clarke (A) vs B. Hess (G)
C.N. Farthing vs G.W. Noble
R.L. Bamford (SA) vs T.J.D. Wilkins
M.J. McInerney (I) vs P.J. Payne (CH)
H.K. Rosenberry (USA) vs Qualifier B

Round 2

Surbiton

M. Clarke (A) vs C.N. Farthing
G.W. Noble vs B. Hess (G)
R.L. Bamford (SA) vs Qualifier B
M.J. McInerney (I) vs T.J.D. Wilkins
H.K. Rosenberry (USA) vs P.J. Payne (CH)

Round 3

Surbiton

M. Clarke (A) vs G.W. Noble
C.N. Farthing vs B. Hess (G)
R.L. Bamford (SA) vs P.J. Payne (CH)
M.J. McInerney (I) vs Qualifier B
H.K. Rosenberry (USA) vs T.J.D. Wilkins

Tuesday

Round 4

Hurlingham

M. Clarke (A) vs Qualifier B
T.J.D. Wilkins vs P.J. Payne (CH)
R.L. Bamford (SA) vs B. Hess (G)
M.J. McInerney (I) vs C.N. Farthing
H.K. Rosenberry (USA) vs G.W. Noble

Round 5

Hurlingham

M. Clarke (A) vs T.J.D. Wilkins
Qualifier B vs P.J. Payne (CH)
R.L. Bamford (SA) vs G.W. Noble
M.J. McInerney (I) vs B. Hess (G)
H.K. Rosenberry (USA) vs C.N. Farthing

Round 6

Hurlingham

M. Clarke (A) vs P.J. Payne (CH)
T.J.D. Wilkins vs Qualifier B
R.L. Bamford (SA) vs C.N. Farthing
M.J. McInerney (I) vs G.W. Noble
H.K. Rosenberry (USA) vs B. Hess (G)

Wednesday

Round 7

Parsons Green

R.L. Bamford (SA) vs H.K. Rosenberry (USA)
M. Clarke (A) vs M.J. McInerney (I)

Roehampton

C.N. Farthing vs P.J. Payne (CH)
T.J.D. Wilkins vs G.W. Noble
Qualifier B vs B. Hess (G)

Round 8

Parsons Green

R.L. Bamford (SA) vs M.J. McInerney (I)
M. Clarke (A) vs H.K. Rosenberry (USA)

Roehampton

C.N. Farthing vs Qualifier B
T.J.D. Wilkins vs B. Hess (G)
G.W. Noble vs P.J. Payne (CH)

Round 9

Parsons Green

R.L. Bamford (SA) vs M. Clarke (A)
M.J. McInerney (I) vs H.K. Rosenberry (USA)

Roehampton

C.N. Farthing vs T.J.D. Wilkins
G.W. Noble vs Qualifier B
P.J. Payne (CH) vs B. Hess (G)

BLOCK C

Monday

Round 1

Hurlingham

B. Fleming (A) vs T. Nozaki (J)
D.K. Openshaw vs A. Hobbs (SA)
D.B. Maugham vs G.S.J. Tudor (W)
R.N. McInerney (I) vs N.W. Morrow (NZ)
D.J. Bulloch (NZ) vs B. Ruby (USA)

Round 2

Hurlingham

B. Fleming (A) vs D.K. Openshaw
A. Hobbs (SA) vs T. Nozaki (J)
D.B. Maugham vs B. Ruby (USA)
R.N. McInerney (I) vs G.S.J. Tudor (W)
D.J. Bulloch (NZ) vs N.W. Morrow (NZ)

Round 3

Hurlingham

B. Fleming (A) vs A. Hobbs (SA)
D.K. Openshaw vs T. Nozaki (J)
D.B. Maugham vs N.W. Morrow (NZ)
R.N. McInerney (I) vs B. Ruby (USA)
D.J. Bulloch (NZ) vs G.S.J. Tudor (W)

Tuesday

Round 4

Surbiton

B. Fleming (A) vs B. Ruby (USA)
G.S.J. Tudor (W) vs N.W. Morrow (NZ)
D.B. Maugham vs T. Nozaki (J)
R.N. McInerney (I) vs D.K. Openshaw
D.J. Bulloch (NZ) vs A. Hobbs (SA)

Round 5

Surbiton

B. Fleming (A) vs G.S.J. Tudor (W)
B. Ruby (USA) vs N.W. Morrow (NZ)
D.B. Maugham vs A. Hobbs (SA)
R.N. McInerney (I) vs T. Nozaki (J)
D.J. Bulloch (NZ) vs D.K. Openshaw

Round 6

Surbiton

B. Fleming (A) vs N.W. Morrow (NZ)
G.S.J. Tudor (W) vs B. Ruby (USA)
D.B. Maugham vs D.K. Openshaw
R.N. McInerney (I) vs A. Hobbs (SA)
D.J. Bulloch (NZ) vs T. Nozaki (J)

Wednesday

Round 7

Hurlingham

D.B. Maugham vs D.J. Bulloch (NZ)
B. Fleming (A) vs R.N. McInerney (I)
D.K. Openshaw vs N.W. Morrow (NZ)
G.S.J. Tudor (W) vs A. Hobbs (SA)
B. Ruby (USA) vs T. Nozaki (J)

Round 8

Hurlingham

D.B. Maugham vs R.N. McInerney (I)
B. Fleming (A) vs D.J. Bulloch (NZ)
D.K. Openshaw vs B. Ruby (USA)
G.S.J. Tudor (W) vs T. Nozaki (J)
A. Hobbs (SA) vs N.W. Morrow (NZ)

Round 9

Hurlingham

D.B. Maugham vs B. Fleming (A)
R.N. McInerney (I) vs D.J. Bulloch (NZ)
D.K. Openshaw vs G.S.J. Tudor (W)
A. Hobbs (SA) vs B. Ruby (USA)
N.W. Morrow (NZ) vs T. Nozaki (J)

BLOCK D

Monday

Round 1

Surbiton

S. Davis (NZ) vs J. Ojeda (SP)
A. Sands (A) vs I.G. Vincent
S.N. Mulliner vs G.E. Curry
J.E. Fournier (USA) vs L.D. Nel (C)
M.V.M. Burrow (Jer) vs Qualifier D

Round 2

Surbiton

S. Davis (NZ) vs A. Sands (A)
I.G. Vincent vs J. Ojeda (SP)
S.N. Mulliner vs Qualifier D
J.E. Fournier (USA) vs G.E. Curry
M.V.M. Burrow (Jer) vs L.D. Nel (C)

Round 3

Surbiton

S. Davis (NZ) vs I.G. Vincent
A. Sands (A) vs J. Ojeda (SP)
S.N. Mulliner vs L.D. Nel (C)
J.E. Fournier (USA) vs Qualifier D
M.V.M. Burrow (Jer) vs G.E. Curry

Tuesday

Round 4

Hurlingham

S. Davis (NZ) vs Qualifier D
G.E. Curry vs L.D. Nel (C)
S.N. Mulliner vs J. Ojeda (SP)
J.E. Fournier (USA) vs A. Sands (A)
M.V.M. Burrow (Jer) vs I.G. Vincent

Round 5

Hurlingham

S. Davis (NZ) vs G.E. Curry
Qualifier D vs L.D. Nel (C)
S.N. Mulliner vs I.G. Vincent
J.E. Fournier (USA) vs J. Ojeda (SP)
M.V.M. Burrow (Jer) vs A. Sands (A)

Round 6

Hurlingham

S. Davis (NZ) vs L.D. Nel (C)
G.E. Curry vs Qualifier D
S.N. Mulliner vs A. Sands (A)
J.E. Fournier (USA) vs I.G. Vincent
M.V.M. Burrow (Jer) vs J. Ojeda (SP)

Wednesday

Round 7

Parsons Green

S.N. Mulliner vs M.V.M. Burrow (Jer)
S. Davis (NZ) vs J.E. Fournier (USA)

Roehampton

A. Sands (A) vs L.D. Nel (C)
G.E. Curry vs I.G. Vincent
Qualifier D vs J. Ojeda (SP)

Round 8

Parsons Green

S.N. Mulliner vs J.E. Fournier (USA)
S. Davis (NZ) vs M.V.M. Burrow (Jer)

Roehampton

A. Sands (A) vs Qualifier D
G.E. Curry vs J. Ojeda (SP)
I.G. Vincent vs L.D. Nel (C)

Round 9

Parsons Green

S.N. Mulliner vs S. Davis (NZ)
J.E. Fournier (USA) vs M.V.M. Burrow (Jer)

Roehampton

A. Sands (A) vs G.E. Curry
I.G. Vincent vs Qualifier D
L.D. Nel (C) vs J. Ojeda (SP)

BLOCK E

Monday

Round 1

Parsons Green

M.N. Avery vs R. Beijderwellen (NL)
L. McBride (C) vs A.T. Hall (A)

Roehampton

R.V. Jackson (NZ) vs C.J. Patmore
P. Cordingley vs P.J. Kirby (S)
P.M.G. Hort vs R. Kelley (USA)

Round 2

Parsons Green

M.N. Avery vs L. McBride (C)
A.T. Hall (A) vs R. Beijderwellen (NL)

Roehampton

R.V. Jackson (NZ) vs R. Kelley (USA)
P. Cordingley vs C.J. Patmore
P.M.G. Hort vs P.J. Kirby (S)

Round 3

Parsons Green

M.N. Avery vs A.T. Hall (A)
L. McBride (C) vs R. Beijderwellen (NL)

Roehampton

R.V. Jackson (NZ) vs P.J. Kirby (S)
P. Cordingley vs R. Kelley (USA)
P.M.G. Hort vs C.J. Patmore

Tuesday

Round 4

Hurlingham

M.N. Avery vs R. Kelley (USA)
C.J. Patmore vs P.J. Kirby (S)
R.V. Jackson (NZ) vs R. Beijderwellen (NL)
P. Cordingley vs L. McBride (C)
P.M.G. Hort vs A.T. Hall (A)

Round 5

Hurlingham

M.N. Avery vs C.J. Patmore
R. Kelley (USA) vs P.J. Kirby (S)
R.V. Jackson (NZ) vs A.T. Hall (A)
P. Cordingley vs R. Beijderwellen (NL)
P.M.G. Hort vs L. McBride (C)

Round 6

Hurlingham

M.N. Avery vs P.J. Kirby (S)
C.J. Patmore vs R. Kelley (USA)
R.V. Jackson (NZ) vs L. McBride (C)
P. Cordingley vs A.T. Hall (A)
P.M.G. Hort vs R. Beijderwellen (NL)

Wednesday

Round 7

Surbiton

R.V. Jackson (NZ) vs P.M.G. Hort
M.N. Avery vs P. Cordingley
L. McBride (C) vs P.J. Kirby (S)
C.J. Patmore vs A.T. Hall (A)
R. Kelley (USA) vs R. Beijderwellen (NL)

Round 8

Surbiton

R.V. Jackson (NZ) vs P. Cordingley
M.N. Avery vs P.M.G. Hort
L. McBride (C) vs R. Kelley (USA)
C.J. Patmore vs R. Beijderwellen (NL)
A.T. Hall (A) vs P.J. Kirby (S)

Round 9

Surbiton

R.V. Jackson (NZ) vs M.N. Avery
P. Cordingley vs P.M.G. Hort
L. McBride (C) vs C.J. Patmore
A.T. Hall (A) vs R. Kelley (USA)
P.J. Kirby (S) vs R. Beijderwellen (NL)

BLOCK F

Monday

Round 1

Parsons Green

S. Comish vs K.P. Wells (IOM)
M.E.W. Heap vs L.G. Tibble
Roehampton
T.A. Garrison (NZ) vs I.D. Bond (S)
R.J. Brown vs R. Cherry (USA)
S. Williams (I) vs C.M. Dawson (A)

Round 2

Parsons Green

S. Comish vs M.E.W. Heap
L.G. Tibble vs K.P. Wells (IOM)

Roehampton

T.A. Garrison (NZ) vs C.M. Dawson (A)
R.J. Brown vs I.D. Bond (S)
S. Williams (I) vs R. Cherry (USA)

Round 3

Parsons Green

S. Comish vs L.G. Tibble
M.E.W. Heap vs K.P. Wells (IOM)

Roehampton

T.A. Garrison (NZ) vs R. Cherry (USA)
R.J. Brown vs C.M. Dawson (A)
S. Williams (I) vs I.D. Bond (S)

Tuesday

Round 4

Hurlingham

S. Comish vs C.M. Dawson (A)
I.D. Bond (S) vs R. Cherry (USA)
T.A. Garrison (NZ) vs K.P. Wells (IOM)
R.J. Brown vs M.E.W. Heap
S. Williams (I) vs L.G. Tibble

Round 5

Hurlingham

S. Comish vs I.D. Bond (S)
C.M. Dawson (A) vs R. Cherry (USA)
T.A. Garrison (NZ) vs L.G. Tibble
R.J. Brown vs K.P. Wells (IOM)
S. Williams (I) vs M.E.W. Heap

Round 6

Hurlingham

S. Comish vs R. Cherry (USA)
I.D. Bond (S) vs C.M. Dawson (A)
T.A. Garrison (NZ) vs M.E.W. Heap
R.J. Brown vs L.G. Tibble
S. Williams (I) vs K.P. Wells (IOM)

Wednesday

Round 7

Surbiton

T.A. Garrison (NZ) vs S. Williams (I)
S. Comish vs R.J. Brown
M.E.W. Heap vs R. Cherry (USA)
I.D. Bond (S) vs L.G. Tibble
C.M. Dawson (A) vs K.P. Wells (IOM)

Round 8

Surbiton

T.A. Garrison (NZ) vs R.J. Brown
S. Comish vs S. Williams (I)
M.E.W. Heap vs C.M. Dawson (A)
I.D. Bond (S) vs K.P. Wells (IOM)
L.G. Tibble vs R. Cherry (USA)

Round 9

Surbiton

T.A. Garrison (NZ) vs S. Comish
R.J. Brown vs S. Williams (I)
M.E.W. Heap vs I.D. Bond (S)
L.G. Tibble vs C.M. Dawson (A)
R. Cherry (USA) vs K.P. Wells (IOM)

BLOCK G

Monday

Round 1

Hurlingham

C.D. Clarke vs J.C. Lamb (B)
K.M.H. Aiton (S) vs A.J. Mrozinski (W)
A.E. Cunningham (I) vs T.R. Burge
M.A. Suter (SA) vs Qualifier G
G. Bryant (NZ) vs J.B. Gibbons

Round 2

Hurlingham

C.D. Clarke vs K.M.H. Aiton (S)
A.J. Mrozinski (W) vs J.C. Lamb (B)
A.E. Cunningham (I) vs J.B. Gibbons
M.A. Suter (SA) vs T.R. Burge
G. Bryant (NZ) vs Qualifier G

Round 3

Hurlingham

C.D. Clarke vs A.J. Mrozinski (W)
K.M.H. Aiton (S) vs J.C. Lamb (B)
A.E. Cunningham (I) vs Qualifier G
M.A. Suter (SA) vs J.B. Gibbons
G. Bryant (NZ) vs T.R. Burge

Tuesday

Round 4

Surbiton

C.D. Clarke vs J.B. Gibbons
T.R. Burge vs Qualifier G
A.E. Cunningham (I) vs J.C. Lamb (B)
M.A. Suter (SA) vs K.M.H. Aiton (S)
G. Bryant (NZ) vs A.J. Mrozinski (W)

Round 5

Surbiton

C.D. Clarke vs T.R. Burge
J.B. Gibbons vs Qualifier G
A.E. Cunningham (I) vs A.J. Mrozinski (W)
M.A. Suter (SA) vs J.C. Lamb (B)
G. Bryant (NZ) vs K.M.H. Aiton (S)

Round 6

Surbiton

C.D. Clarke vs Qualifier G
T.R. Burge vs J.B. Gibbons
A.E. Cunningham (I) vs K.M.H. Aiton (S)
M.A. Suter (SA) vs A.J. Mrozinski (W)
G. Bryant (NZ) vs J.C. Lamb (B)

Wednesday

Round 7

Hurlingham

A.E. Cunningham (I) vs G. Bryant (NZ)
C.D. Clarke vs M.A. Suter (SA)
K.M.H. Aiton (S) vs Qualifier G
T.R. Burge vs A.J. Mrozinski (W)
J.B. Gibbons vs J.C. Lamb (B)

Round 8

Hurlingham

A.E. Cunningham (I) vs M.A. Suter (SA)
C.D. Clarke vs G. Bryant (NZ)
K.M.H. Aiton (S) vs J.B. Gibbons
T.R. Burge vs J.C. Lamb (B)
A.J. Mrozinski (W) vs Qualifier G

Round 9

Hurlingham

A.E. Cunningham (I) vs C.D. Clarke
M.A. Suter (SA) vs G. Bryant (NZ)
K.M.H. Aiton (S) vs T.R. Burge
A.J. Mrozinski (W) vs J.B. Gibbons
Qualifier G vs J.C. Lamb (B)

BLOCK H

Monday

Round 1

Hurlingham

C.J. Irwin vs D. Bent (USA)
A.N. Johnson (NZ) vs I.J. Burridge (W)
T. Bassett (A) vs A.S. Le Moignan (Jer)
J.S. Dyer vs B.W. Cumming (C)
P.C. Trimmer vs D.J. Magee (S)

Round 2

Hurlingham

C.J. Irwin vs A.N. Johnson (NZ)
I.J. Burridge (W) vs D. Bent (USA)
T. Bassett (A) vs D.J. Magee (S)
J.S. Dyer vs A.S. Le Moignan (Jer)
P.C. Trimmer vs B.W. Cumming (C)

Round 3

Hurlingham

C.J. Irwin vs I.J. Burridge (W)
A.N. Johnson (NZ) vs D. Bent (USA)
T. Bassett (A) vs B.W. Cumming (C)
J.S. Dyer vs D.J. Magee (S)
P.C. Trimmer vs A.S. Le Moignan (Jer)

Tuesday

Round 4

Parsons Green

C.J. Irwin vs D.J. Magee (S)
A.S. Le Moignan (Jer) vs B.W. Cumming (C)

Roehampton

T. Bassett (A) vs D. Bent (USA)
J.S. Dyer vs A.N. Johnson (NZ)
P.C. Trimmer vs I.J. Burridge (W)

Round 5

Parsons Green

C.J. Irwin vs A.S. Le Moignan (Jer)
D.J. Magee (S) vs B.W. Cumming (C)

Roehampton

T. Bassett (A) vs I.J. Burridge (W)
J.S. Dyer vs D. Bent (USA)
P.C. Trimmer vs A.N. Johnson (NZ)

Round 6

Parsons Green

C.J. Irwin vs B.W. Cumming (C)
A.S. Le Moignan (Jer) vs D.J. Magee (S)

Roehampton

T. Bassett (A) vs A.N. Johnson (NZ)
J.S. Dyer vs I.J. Burridge (W)
P.C. Trimmer vs D. Bent (USA)

Wednesday

Round 7

Hurlingham

T. Bassett (A) vs P.C. Trimmer
C.J. Irwin vs J.S. Dyer
A.N. Johnson (NZ) vs B.W. Cumming (C)
A.S. Le Moignan (Jer) vs I.J. Burridge (W)
D.J. Magee (S) vs D. Bent (USA)

Round 8

Hurlingham

T. Bassett (A) vs J.S. Dyer
C.J. Irwin vs P.C. Trimmer
A.N. Johnson (NZ) vs D.J. Magee (S)
A.S. Le Moignan (Jer) vs D. Bent (USA)
I.J. Burridge (W) vs B.W. Cumming (C)

Round 9

Hurlingham

T. Bassett (A) vs C.J. Irwin
J.S. Dyer vs P.C. Trimmer
A.N. Johnson (NZ) vs A.S. Le Moignan (Jer)
I.J. Burridge (W) vs D.J. Magee (S)
B.W. Cumming (C) vs D. Bent (USA)



 

For results, news, reports, corrections, updates, etc. see contact the CA. As an anti-spam measure when not logged-in, # replaces @ in email addresses - click on the link as usual to send an email.

The CA will not share your personal details with any other organisation and undertakes to keep them confidential as described in our Security, Privacy, and Cookie Policies and Information.

Disclaimer: The opinions expressed on this news web page are those of the Editor and contributors. The Croquet Association is not responsible for statements other than those clearly identified as being made on its behalf. The full editorial policy is available online. The Web News Editor is Sam Murray.