CA Logo
CA Logo

Stephen Mulliner won the Championship of Surrey

[<<] [>>] by Samir Patel at Surbiton Croquet Club
05/08/2013 (AC - Championships)

Championship of Surrey

Robert Fletcher

Robert Fletcher
+26sxp +24sxp

Robert Fletcher
+11tp -17tp +13tpo

Malcolm Fletcher
+26tp +26tp

Stephen Mulliner
+6 +26tp

Stephen Mulliner
-5tp +4 +23 -25tp +14otp

Sam Murray
Christian Carter

Dominic Nunns
+6 -26tp +25

Dominic Nunns
Patrick Hort

Patrick Hort
+17tp +5

Malcolm Fletcher
-2 +26 +26tp

Nigel Polhill
Jonathan Lamb

Malcolm Fletcher
+20 +26tp

Malcolm Fletcher
Jeff Dawson

Jeff Dawson
+24 +26

Jeff Dawson
+15tp +26tp

Stephen Mulliner
+11tpo +6tpo

Jerry Guest
Graham Gale

Stuart Lawrence
+12 +5

Stuart Lawrence
Mark Ormerod

Alain Giraud
-2 +26tp +16

Stephen Mulliner
-17 +25tp +25

Alain Giraud
Joel Taylor

Stephen Mulliner
+16 +26tp

Stephen Mulliner
James Hopgood

James Hopgood
+25tp +26tp

Chris Farthing
+17tp -13tpo +13tp

Samir Patel
+16 +13tpo

Samir Patel
+25tp +25tp

Don Beck
Luc Berthouze

Chris Farthing
+26tp +25tp

Chris Farthing
Duncan Reeve

Duncan Reeve
+26tp +17tp

Samir Patel
+8 +25tp

Ian Plummer
Nick Harvey

Samir Patel
+17 +8tpo

Samir Patel
Steve Jones

Steve Jones
+17tp +13

Steve Jones
+24tp +17

Gabrielle Higgins
+5(t) +14tp

Eugene Chang
Tim Wilkins

Dennis Bulloch
+4 +16

Dennis Bulloch
Gabrielle Higgins

Gabrielle Higgins
+23 +25tp

Gabrielle Higgins
+26tp +14

David Wise
Mike Todorovich

Rutger Beijderwellen
+12tp +26sxp

Rutger Beijderwellen

Third/Fourth Play-Off

Malcolm Fletcher beat Gabrielle Higgins -19 +5tp +17

Plate Knockout

Duncan Reeve

Duncan Reeve
+15tp

Robert Fletcher
+14

Robert Fletcher
+26tp

Luc Berthouze
Robert Fletcher

Robert Fletcher
+17tp

Patrick Hort
Jeff Dawson

Alain Giraud
+26tp

Rutger Beijderwellen
+17tp

Alain Giraud
James Hopgood

Rutger Beijderwellen
+26sxp

Rutger Beijderwellen

Plate Swiss

Plate Swiss 1. Nigel Polhill lost to Jonathan Lamb -9
Plate Swiss 2. Don Beck lost to Luc Berthouze -5
Plate Swiss 3. David Wise beat Mike Todorovich +16
Plate Swiss 4. Sam Murray beat Jerry Guest +7
Plate Swiss 5. Ian Plummer beat Joel Taylor +15
Plate Swiss 6. Tim Wilkins beat Eugene Chang +12
Plate Swiss 7. Nick Harvey beat Graham Gale +26
Plate Swiss 8. Mark Ormerod lost to Christian Carter -26 TP
Plate Swiss 9. Jonathan Lamb beat David Wise +17
Plate Swiss 10. Nigel Polhill beat Mike Todorovich +7
Plate Swiss 11. Luc Berthouze lost to Christian Carter -11 TP
Plate Swiss 12. Joel Taylor lost to Graham Gale -26 TP
Plate Swiss 13. Mark Ormerod beat Sam Murray +13
Plate Swiss 14. David Wise beat Nick Harvey +6
Plate Swiss 15. Duncan Reeve beat Dennis Bulloch +14
Plate Swiss 16. Jerry Guest lost to Joel Taylor -14
Plate Swiss 17. Ian Plummer lost to Nigel Polhill -18 TP
Plate Swiss 18. Jonathan Lamb lost to Christian Carter -11
Plate Swiss 19. Don Beck lost to Chris Patmore -17
Plate Swiss 20. Luc Berthouze beat Mike Todorovich +20
Plate Swiss 21. Patrick Hort beat Graham Gale +5 OTP
Plate Swiss 22. Tim Wilkins beat James Hopgood +10
Plate Swiss 23. Eugene Chang lost to Sam Murray -16
Plate Swiss 24. Rutger Beijderwellen beat Mark Ormerod +17 SXP
Plate Swiss 25. Luc Berthouze beat Nigel Polhill +10
Plate Swiss 26. Mike Todorovich lost to Ian Plummer -23
Plate Swiss 27. Dennis Bulloch lost to Nick Harvey -11
Plate Swiss 28. Alain Giraud lost to Duncan Reeve -24
Plate Swiss 29. David Wise lost to Christian Carter -12
Plate Swiss 30. Jerry Guest lost to Jonathan Lamb -15
Plate Swiss 31. Joel Taylor beat Don Beck +5 TP
Plate Swiss 32. Chris Patmore lost to Patrick Hort -15
Plate Swiss 33. Graham Gale lost to Eugene Chang -23
Plate Swiss 34. Tim Wilkins beat Chris Farthing +24 TP
Plate Swiss 35. Dominic Nunns lost to James Hopgood -24
Plate Swiss 36. Rutger Beijderwellen beat Sam Murray +8 TP
Plate Swiss 37. Mark Ormerod lost to Duncan Reeve -5
Plate Swiss 38. Steve Jones lost to Jeff Dawson -26 TP
Plate Swiss 39. Alain Giraud beat Mike Todorovich +26 TP
Plate Swiss 40. Tim Wilkins lost to Luc Berthouze -14
Plate Swiss 41. Nigel Polhill lost to Robert Fletcher -25 TP
Plate Swiss 42. Graham Gale beat Dennis Bulloch +18
Plate Swiss 43. Eugene Chang beat David Wise +14
Plate Swiss 44. Joel Taylor lost to Dominic Nunns -25 TP
Plate Swiss 45. James Hopgood beat Nick Harvey +26 TP
Plate Swiss 46. Patrick Hort beat Robert Fletcher +17 TP

Consolation Z

Consolation Z 1. Jonathan Lamb lost to Tim Wilkins -3 TP
Consolation Z 2. Jerry Guest beat David Wise +6
Consolation Z 3. Mark Ormerod lost to Dennis Bulloch -25 TP
Consolation Z 4. Chris Farthing beat Ian Plummer +23
Consolation Z 5. Don Beck lost to Nick Harvey -11
Consolation Z 6. Joel Taylor lost to Sam Murray -24
Consolation Z 7. Dominic Nunns beat Mike Todorovich +25 TP
Consolation Z 8. Mark Ormerod beat Graham Gale +25
Consolation Z 9. Dennis Bulloch lost to Chris Farthing -8
Consolation Z 10. Joel Taylor beat Mike Todorovich +6
Consolation Z 11. Sam Murray lost to Luc Berthouze -9 TP
Consolation Z 12. Dominic Nunns beat Patrick Hort +20
Consolation Z 13. James Hopgood beat Mark Ormerod +4
Consolation Z 14. Luc Berthouze beat Dennis Bulloch +25 TP

Awards

Handicap Changes



 

For results, news, reports, corrections, updates, etc. see contact the CA. As an anti-spam measure when not logged-in, # replaces @ in email addresses - click on the link as usual to send an email.

The CA will not share your personal details with any other organisation and undertakes to keep them confidential as described in our Security, Privacy, and Cookie Policies and Information.

Disclaimer: The opinions expressed on this news web page are those of the Editor and contributors. The Croquet Association is not responsible for statements other than those clearly identified as being made on its behalf. The full editorial policy is available online. The Web News Editor is Sam Murray.