hide menuhide menu CA Logo hide menuhide menu


Home > Press > News
CA Logo

Mitsubishi Motors European Team Championship - Full results

[<<] [>>] by Chris Williams at Cheltenham [^] -> bottom
28 June-1 July 2007 (International)

Third match in each is Golf Croquet, first two are Association croquet.

Round 1

Switzerland 2 Norway 1
Norman Eatough beat Roar Michalsen +23
Dave Underhill beat Steinar Olsen +7
Paul Samson lost to Birger Steine 7-0, 5-7, 6-7

Scotland 2 Austria 1
David Magee beat Leopold Walderdorff +1
Bruce Rannie beat Martin Guntner +22
Jamieson Walker lost to Klaus Gollhofer 1-7, 1-7

Italy 3 Sweden 0
Edo Lualdi beat Simon Carlsson +1T
Andrea Pravettoni beat Jorgen Larsson +12T
Gianni Leoncini beat Ulf Soderberg 3-7, 7-5, 7-5

Isle Of Man 3 Finland 0
Kevin Garrad beat Juha Torkkeli +25
Kevin Wells beat Jan-Erik Frigren +25
Jean Wilcock beat Rami Pajula 5-7, 7-6, 7-6

Germany 3 Czech Republic 0
Bruno Hess beat David Hajn +4T (21-17)
Wolfgang Usbeck beat Vaclav Dokocil +12
Thomas Magin beat Jiri Plachy 4-7, 7-3, 7-5

Wales 2 Belgium 1
John Evans beat John Swabey +17
Garry McElwain beat Tony Falcon-Uff +22
Cliff Jones lost to Pierre Beaudry 6-7, 6-7

Round 2

Germany 1 Belgium 2
Bruno Hess beat John Swabey +1T (16-15)
Wolfgang Usbeck lost to Pierre Beaudry -8
Thomas Magin lost to Tony Falcon-Uff 3-7, 3-7

Isle of Man 2 Czech Republic 1
Kevin Garrad beat David Hajn +12
Kevin Wells beat Vaclav Dokocil +11
Jean Wilcock lost to Jiri Plachy 5-7, 2-7

Wales 3 Finland 0
Ian Burridge beat Rami Pajula +26
Garry McElwain beat Juha Torkkeli +23
Kevin Ham beat Jan-Erik Frigren 7-0, 7-2

Scotland 3 Norway 0
Bruce Rannie beat Roar Michalsen +20
James Hopgood beat Steinar Olsen +20
Jamieson Walker beat Birger Steine 7-4, 7-5

Switzerland 3 Sweden 0
Norman Eatough beat Simon Carlsson +8
Dave Underhill beat Joi Elebo +20
Paul Samson beat Ulf Soderberg 7-2, 5-7, 7-5

Italy 2 Austria 1
Edo Lualdi beat Klaus Gollhofer +2
Andrea Pravettoni lost to Leopold Walderdorff -18
Gianni Leoncini beat Martin Guntner 2-1

Round 3

Wales 3 Czech Republic 0
John Evans beat David Hajn +19
Garry McElwain beat Vaclav Doskocil +18
Kevin Ham beat Jiri Plachy 7-2, 7-5

Germany 1 Isle of Man 2
Bruno Hess lost to Kevin Garrad -26
Wolfgang Usbeck lost to Kevin Wells -3
Thomas Magin beat Jean Wilcock 6-7, 7-4, 7-1

Belgium 3 Finland 0
John Swabey beat Jan-Erik Frigren +25
Pierre Beaudry beat Rami Pajula +26
Tony Falcon-Uff beat Juha Torkkeli 6-7, 7-3, 7-5

Scotland 3 Sweden 0
David Magee beat Jorgen Larsson +19
James Hopgood beat Joi Elebo +13
Jamieson Walker beat Ulf Soderberg 7-5, 7-2

Italy 3 Switzerland 0
Edo Lualdi beat Norman Eatough +13
Andrea Pravettoni beat Dave Underhill +20
Gianni Leoncini beat Paul Samson 7-4, 7-3

Austria 3 Norway 0
Klaus Gollhofer beat Steinar Olsen +21
Martin Guntner beat Roar Michalsen +5
Leopold Walderdorff beat Birger Steine 7-2, 7-1

Round 4

Wales 2 Germany 1
Ian Burridge beat Bruno Hess +19
Cliff Jones lost to Wolfgang Usbeck -3
Kevin Ham beat Thomas Magin 7-4, 7-4

Belgium 2 Isle of Man 1
John Swabey lost to Kevin Garrad -1T
Pierre Beaudry beat Kevin Wells +12
Tony Falcon-Uff beat Jean Wilcock 7-4, 7-2

Czech Republic 3 Finland 0
David Hajn beat Juha Torkkeli +26
Vaclav Doskocil beat Jan-Erik Frigren +25
Jiri Plachy beat Rami Pajula 7-4, 7-3

Scotland 2 Italy 1
David Magee beat Edoardo Lualdi +10
Bruce Rannie beat Andrea Pravettoni +22
Jamieson Walker lost to Gianni Leoncini 7-5, 5-7, 6-7

Austria 2 Switzerland 1
Klaus Gollhofer beat Norman Eatough +11
Leopold Walderdorff beat Dave Underhill +18
Martin Guntner lost to Paul Samson 3-7, 4-7

Norway 2 Sweden 1
Steinar Olsen lost to Simon Carlsson -24
Roar Michalsen beat Jorgen Larsson +2T
Birger Steine beat Joi Elebo 2-1

Round 5

Scotland 3 Switzerland 0
Bruce Rannie beat Norman Eatough +13
James Hopgood beat Dave Underhill +2T (21-19)
Jamieson Walker beat Paul Samson 7-6, 7-6

Italy 3 Norway 0
Edoardo Lualdi beat Steinar Olsen +25
Andrea Pravettoni beat Birger Steine +25
Gianni Leoncini beat Roar Michalsen 2-1

Sweden 2 Austria 1
Simon Carlsson beat Klaus Gollhofer +2
Ulf Soderberg lost to Leopold Walderdorff -19
Jorgen Larsson beat Martin Guntner 5-7, 7-5, 7-5

Jersey 3 Czech Republic 0
Tony Le Moignan beat David Hajn +24
Sarah Burrow beat Vaclav Doskocil +26tp
Matt Burrow beat Jiri Plachy 7-4, 7-0

England 3 Germany 0
Stephen Mulliner beat Bruno Hess +26
Robin Brown beat Wolfgang Usbeck +26
Ivor Brand beat Thomas Magin 7-1, 7-3

Ireland 3 Finland 0
Charles von Schmieder beat Juha Torkkeli +26
Gerard Healy beat Jan-Erik Frigren +21
Evan Newell beat Rami Pajula 7-2, 7-1

Round 6

Wales 2 Isle of Man 1
John Evans beat Kevin Garrad +19
Cliff Jones lost to Kevin Wells -1T
David Walters beat Jean Wilcock 7-4, 6-7, 7-3

Germany 3 Finland 0
Bruno Hess beat Juha Torkkeli +18
Wolfgang Usbeck beat Jan-Erik Frigren +25
Thomas Magin beat Rami Pajula 7-1, 7-4

Belgium 2 Czech 1
John Swabey beat David Hajn +14
Pierre Beaudry beat Vaclav Doskocil +13
Tony Falcon-Uff lost to Jiri Plachy 7-3, 3-7, 6-7

Jersey 3 Italy 0
Tony Le Moignan beat Edo Lualdi +1
Sarah Burrow beat Andrea Pravettoni +9
Matt Burrow beat Gianni Leoncini 7-1, 7-2

Ireland 2 Austria 1
Charles von Schmieder beat Leopold Walderdorff +23
Gerard Healy beat Martin Guntner +20
Evan Newell lost to Klaus Gollhofer 2-7, 6-7

England 3 Scotland 0
Stephen Mulliner beat David Magee +26sxp
Robin Brown beat James Hopgood +26tp
Ivor Brand beat Jamieson Walker 7-3, 7-4

Round 7

England 3 Isle of Man 0
Stephen Mulliner beat Kevin Garrad +26
Robin Brown beat Kevin Wells +26
Ivor Brand beat Jean Wilcock 7-3, 7-2

Jersey 3 Belgium 0
Tony Le Moignan beat John Swabey +25tp
Sarah Burrow beat Tony Falcon-Uff +26tp
Matt Burrow beat Pierre Beaudry 7-6, 7-5

Ireland 1 Wales 2
Charles von Schmieder lost to Ian Burridge -18
Gerard Healy beat John Evans +3
Evan Newell lost to David Walters 4-7, 7-5, 6-7

Germany 1 Switzerland 2
Bruno Hess lost to Norman Eatough -20
Wolfgang Usbeck lost to Dave Underhill -2
Thomas Magin beat Paul Samsom 7-2, 7-5

Czech Rep 3 Norway 0
David Hajn beat Roar Michalsen +19
Vaclav Doskocil beat Steinar Olsen +8T (21-13)
Jiri Plachy beat Birger Steine 7-4, 3-7, 7-5

Finland 0 Sweden 3
Juha Torkkeli lost to Simon Carlsson -22
Jan-Erik Frigren lost to Ulf Soderberg -16
Rami Pajula lost to Joi Elebo 4-7, 6-7

Round 8

Wales 3 Scotland 0
Ian Burridge beat David Magee +26tp
Cliff Jones beat Bruce Rannie +25tp
David Walters beat Jamieson Walker 7-4, 7-3

Belgium 1 Italy 2
John Swabey lost to Edo Lualdi -10
Pierre Beaudry lost to Andrea Pravettoni -23
Tony Falcon-Uff beat Gianni Leoncini 2-0

Isle of Man 0 Austria 3
Kevin Garrad lost to Klaus Gollhofer -19
Kevin Wells lost to Leopold Walderdorff -2
Jean Wilcock lost to Martin Guntner 1-7, 4-7

Jersey 3 Norway 0
Tony Le Moignan beat Roar Michalsen +26tp
Sarah Burrow beat Birger Steine +26
Matt Burrow beat Steinar Olsen 7-1, 7-2

England 3 Sweden 0
Robin Brown beat Simon Carlsson +10
David Foulser beat Joi Elebo +26
Ivor Brand beat Jorgen Larsson 7-2, 7-3

Ireland 3 Switzerland 0
Charles von Schmieder beat Norman Eatough +23
Gerard Healy beat Dave Underhill +25tp
Evan Newell beat Paul Samsom 7-3, 7-5

Quarter-Finals

Jersey 3 Austria 0
Tony Le Moignan beat Klaus Gollhofer +23tp
Sarah Burrow beat Leopold Walderdorff +16
Matt Burrow beat Martin Guntner 7-2, 4-7, 7-5

England 3 Belgium 0
Robin Brown beat John Swabey +24tp
David Foulser beat Tony Falcon-Uff +17
Ivor Brand beat Pierre Beaudry 7-6, 7-6

Wales 2 Italy 1
Ian Burridge beat Edoardo Lualdi +26tp
Chris Williams lost to Andrea Pravettoni -18
David Walters beat Gianni Leoncini 7-2, 7-4

Scotland 2 Ireland 1
David Magee beat Charles von Schmieder +4
Bruce Rannie beat Gerard Healy +6
Jamieson Walker lost to Evan Newell 4-7, 6-7

Semi-Finals

Jersey 2 Scotland 1
Tony Le Moignan lost to David Magee -17
Sarah Burrow beat Bruce Rannie +24
Matt Burrow beat Jamieson Walker 7-5, 7-6

Wales 2 England 1
Ian Burridge beat Robin Brown +26
Chris Williams lost to David Foulser -3
David Walters beat Ivor Brand 7-6, 3-7, 7-5

Final

Wales 3 Jersey 0
Ian Burridge beat Tony Le Moignan +10, -7, +18
Chris Williams beat Sarah Burrow +16, -2, +19
David Walters beat Matt Burrow 7-4, 2-7, 7-4, 5-7, 7-1

Plate

Quarter-Final

Germany 2 Norway 1
Bruno Hess beat Steinar Olsen +24
Wolfgang Usbeck beat Roar Michalsen +15
Thomas Magin lost to Birger Steine 5-7, 7-3, 2-7

Czech Rep 0 Sweden 3
David Hajn lost to Simon Carlsson -12
Vaclav Doskocil lost to Ulf Soderberg -3T (15-18)
Jiri Plachy lost to Joi Elebo 5-7, 4-7

Semi-Final

Sweden 2 Isle Of Man 1
Simon Carlsson beat Kevin Garrad +10
Ulf Soderberg lost to Kevin Wells -25
Jorgen Larsson beat Jean Wilcock 7-4, 7-2

Germany 2 Switzerland 1
Bruno Hess lost to Norman Eatough -3
Wolfgang Usbeck beat Dave Underhill +2
Thomas Magin beat Paul Samson 7-3, 4-7, 7-6

Final

Sweden 2 Germany 1
Simon Carlsson beat Bruno Hess +6
Joi Elebo lost to Wolfgang Usbeck -21
Jorgen Larsson beat Thomas Magin 7-3, 7-2

Z Matches

Italy 2 Isle Of Man 1
Edoardo Lualdi beat Kevin Garrad +18
Andrea Pravettoni lost to Kevin Wells -9
Gianni Leoncini beat Jean Wilcock 2-0

Belgium 0 Switzerland 3
John Swabey lost to Norman Eatough -5
Tony Falcon-Uff lost to Dave Underhill -25
Pierre Beaudry lost to Paul Samson 1-2

Czech Rep 1 Austria 2
David Hajn lost to Leopold Walderdorff -13
Vaclav Doskocil beat Martin Guntner +21
Jiri Plachy lost to Klaus Gollhofer 3-7, 2-7

Ireland 1 Italy 2
Charles von Schmieder beat Edoardo Lualdi +24 Gerard Healy v Gianni Leoncini (w/o)
Evan Newell lost to Andrea Pravettoni 0-2

Belgium 2 Scotland 1
John Swabey beat James Hopgood +4T
Pierre Beaudry beat Jamieson Walker +22
Tony Falcon-Uff lost to Martin Murray 7-6, 3-7, 6-7

Austria 0 England 3
Klaus Gollhofer lost to Robin Brown -12tpo
Leopold Walderdorff lost to David Foulser -16
Martin Guntner lost to Ivor Brand 3-7, 2-7

Czech Rep 1 Ireland 2
Vaclav Doskocil lost to Charles von Schmieder -11
David Hajn beat Mirek Havlik +16
Jiri Plachy lost to Evan Newell 1-7, 4-7

Belgium 3 Austria 0
John Swabey beat Klaus Gollhofer +13
Pierre Beaudry beat Leopold Walderdorff +9T
Tony Falcon-Uff beat Martin Guntner 2-1

Isle Of Man 3 Switzerland 0
Kevin Garrad beat Martin Murray +8
Kevin Wells beat Dave Underhill +24
Jean Wilcock beat Paul Samson 7-2, 7-3



 

For results, news, reports, corrections, updates, etc. see contact the CA. As an anti-spam measure when not logged-in, # replaces @ in email addresses - click on the link as usual to send an email.

The CA will not share your personal details with any other organisation and undertakes to keep them confidential as described in our Security, Privacy, and Cookie Policies and Information.

Disclaimer: The opinions expressed on this news web page are those of the Editor and contributors. The Croquet Association is not responsible for statements other than those clearly identified as being made on its behalf. The full editorial policy is available online. The Web News Editor is Dave Kibble.