CA Logo

James Death and Samir Patel won the Association Croquet Open Doubles Championship


[<<] [>>] by Samir Patel at Surbiton Croquet Club
3 Jul 2021 (AC - Championships)

Championship

Winners: James Death & Samir Patel

Runners Up: Reg Bamford & Peter Trimmer

Plate

Winners: Mark Avery & Jamie Burch

Runners Up: David Maugham & Sam Murray

Results

The Championship Draw is shown below; results for all events are listed below and can also be found on Croquet Scores.

Paddy Chapman & Stephen Mulliner

Paddy Chapman & Stephen Mulliner
+19tp(C), +25tp(C)

Paddy Chapman & Stephen Mulliner
+16tp(M), -18tp(C), +26tp(C)

Reg Bamford & Pete Trimmer
+19, +15sxp(B), +9

James Death & Samir Patel
-20tp(ASD), +18tp(ASD), +4otp(ASD), +20qp(ASD)

Joel Taylor & Robert Wilkinson
Gabrielle Higgins & Nick Parish

Christian Carter & Mark Suter
+7tp(S), +17tp(C)

Christian Carter & Mark Suter
Harry Fisher & Alain Giraud

Harry Fisher & Alain Giraud
+14, +1

Reg Bamford & Pete Trimmer
+7tpo(ASD), +12tp(ASD)

Jeff Dawson & Mike Town
George Noble & Ian Vincent

Reg Bamford & Pete Trimmer
+17stp(B), +22

Reg Bamford & Pete Trimmer
Mark Avery & Jamie Burch

Mark Avery & Jamie Burch
+26tp(A), +26tp(A)

Philip Eardley & Dominic Nunns
+26tp(N), +8tp(N)

James Death & Samir Patel
+17, +4, +23tp(P)

Mark Ormerod & Tim Russell
Alison Maugham & Nigel Polhill

Philip Eardley & Dominic Nunns
+16tp(N), +3

Philip Eardley & Dominic Nunns
  David Maugham & Sam Murray

James Death & Samir Patel
+26, +6

 
Euan Burridge & Ian Burridge

James Death & Samir Patel
+19, +11tp(ASD)

James Death & Samir Patel

Full Results

2021-07 Open Championships - Doubles - Exported at 06-Jul-2021 08:04

Championship 10/11 James Death & Samir Patel
Championship 8/11 Reg Bamford & Pete Trimmer
Championship 3/5 Christian Carter & Mark Suter
Championship 4/7 Philip Eardley & Dominic Nunns
Championship 2/4 Harry Fisher & Alain Giraud
Championship 2/4 Mark Avery & Jamie Burch
Championship 4/8 Paddy Chapman & Stephen Mulliner
Championship 0/2 Alison Maugham & Nigel Polhill
Championship 0/2 David Maugham & Sam Murray
Championship 0/2 Euan Burridge & Ian Burridge
Championship 0/2 Gabrielle Higgins & Nick Parish
Championship 0/2 George Noble & Ian Vincent
Championship 0/2 Jeff Dawson & Mike Town
Championship 0/2 Joel Taylor & Robert Wilkinson
Championship 0/2 Mark Ormerod & Tim Russell

Draw 2/2 David Maugham & Sam Murray
Draw 2/2 Mark Avery & Jamie Burch
Draw 2/3 Alison Maugham & Nigel Polhill
Draw 1/2 Gabrielle Higgins & Nick Parish
Draw 1/2 Jeff Dawson & Mike Town
Draw 0/1 Christian Carter & Mark Suter
Draw 0/1 Euan Burridge & Ian Burridge
Draw 0/1 George Noble & Ian Vincent
Draw 0/1 Joel Taylor & Robert Wilkinson
Draw 0/1 Mark Ormerod & Tim Russell

Process 2/2 David Maugham & Sam Murray
Process 2/2 Harry Fisher & Alain Giraud
Process 1/2 Alison Maugham & Nigel Polhill
Process 1/2 Euan Burridge & Ian Burridge
Process 1/2 Mark Ormerod & Tim Russell
Process 0/1 Gabrielle Higgins & Nick Parish
Process 0/1 George Noble & Ian Vincent
Process 0/1 Jeff Dawson & Mike Town
Process 0/1 Joel Taylor & Robert Wilkinson

Z 2/2 Christian Carter & Mark Suter
Z 2/2 Gabrielle Higgins & Nick Parish
Z 1/1 Mark Ormerod & Mike Town (Z)
Z 1/1 Sam Murray & James Hopgood (Z)
Z 1/2 Euan Burridge & Ian Burridge
Z 0/1 Harry Fisher & Alain Giraud
Z 1/4 Joel Taylor & Robert Wilkinson
Z 0/1 Mark Ormerod & Tim Russell
Z 0/1 Paddy Chapman & Philip Eardley (Z)
Z 0/1 Philip Eardley & Alain Giraud (Z)

Plate 3/3 Mark Avery & Jamie Burch
Plate 0/1 Harry Fisher & Alain Giraud
Plate 0/2 David Maugham & Sam Murray

Championship 1. Paddy Chapman & Stephen Mulliner beat Joel Taylor & Robert Wilkinson +19 TP(C)
Championship 2. Paddy Chapman & Stephen Mulliner beat Joel Taylor & Robert Wilkinson +25 TP(C)
Championship 3. Gabrielle Higgins & Nick Parish lost to Christian Carter & Mark Suter -7 TP(S)
Championship 4. Gabrielle Higgins & Nick Parish lost to Christian Carter & Mark Suter -17 TP(C)
Championship 5. Harry Fisher & Alain Giraud beat Jeff Dawson & Mike Town +14
Championship 6. Harry Fisher & Alain Giraud beat Jeff Dawson & Mike Town +1
Championship 7. George Noble & Ian Vincent lost to Reg Bamford & Pete Trimmer -17 STP(B)
Championship 8. George Noble & Ian Vincent lost to Reg Bamford & Pete Trimmer -22
Championship 9. Mark Avery & Jamie Burch beat Mark Ormerod & Tim Russell +26 TP(A)
Championship 10. Mark Avery & Jamie Burch beat Mark Ormerod & Tim Russell +26 TP(A)
Championship 11. Alison Maugham & Nigel Polhill lost to Philip Eardley & Dominic Nunns -16 TP(N)
Championship 12. Alison Maugham & Nigel Polhill lost to Philip Eardley & Dominic Nunns -3
Championship 13. Euan Burridge & Ian Burridge lost to James Death & Samir Patel -19
Championship 14. Euan Burridge & Ian Burridge lost to James Death & Samir Patel -11 TP(ASD)
Championship 15. David Maugham & Sam Murray lost to James Death & Samir Patel -26
Championship 16. David Maugham & Sam Murray lost to James Death & Samir Patel -7
Championship 17. Harry Fisher & Alain Giraud lost to Reg Bamford & Pete Trimmer -7 TPO(ASD)
Championship 18. Harry Fisher & Alain Giraud lost to Reg Bamford & Pete Trimmer -12 TP(ASD)
Championship 19. Paddy Chapman & Stephen Mulliner beat Christian Carter & Mark Suter +16 TP(M)
Championship 20. Paddy Chapman & Stephen Mulliner lost to Christian Carter & Mark Suter -18 TP(C)
Championship 21. Paddy Chapman & Stephen Mulliner beat Christian Carter & Mark Suter +26 TP(C)
Championship 22. Mark Avery & Jamie Burch lost to Philip Eardley & Dominic Nunns -26 TP(N)
Championship 23. Mark Avery & Jamie Burch lost to Philip Eardley & Dominic Nunns -8 TP(N)
Championship 24. Paddy Chapman & Stephen Mulliner lost to Reg Bamford & Pete Trimmer -19
Championship 25. Paddy Chapman & Stephen Mulliner lost to Reg Bamford & Pete Trimmer -15 SXP(B)
Championship 26. Paddy Chapman & Stephen Mulliner lost to Reg Bamford & Pete Trimmer -9
Championship 27. Philip Eardley & Dominic Nunns lost to James Death & Samir Patel -17
Championship 28. Philip Eardley & Dominic Nunns lost to James Death & Samir Patel -4
Championship 29. Philip Eardley & Dominic Nunns lost to James Death & Samir Patel -23 TP(P)
Championship 30. Reg Bamford & Pete Trimmer beat James Death & Samir Patel +20 TP(ASD)
Championship 31. Reg Bamford & Pete Trimmer lost to James Death & Samir Patel -18 TP(ASD)
Championship 32. Reg Bamford & Pete Trimmer lost to James Death & Samir Patel -4 OTP(ASD)
Championship 33. Reg Bamford & Pete Trimmer lost to James Death & Samir Patel -20 QP(ASD)

Draw 1. Joel Taylor & Robert Wilkinson lost to Gabrielle Higgins & Nick Parish -26 TP(ASD)
Draw 2. Alison Maugham & Nigel Polhill beat Mark Ormerod & Tim Russell +9
Draw 3. Gabrielle Higgins & Nick Parish lost to Mark Avery & Jamie Burch -17 TP(ASD)
Draw 4. Alison Maugham & Nigel Polhill beat Christian Carter & Mark Suter +19
Draw 5. Jeff Dawson & Mike Town beat George Noble & Ian Vincent +17 TP(D)
Draw 6. David Maugham & Sam Murray beat Euan Burridge & Ian Burridge +17
Draw 7. Mark Avery & Jamie Burch beat Jeff Dawson & Mike Town +17 TP(ASD)
Draw 8. Alison Maugham & Nigel Polhill lost to David Maugham & Sam Murray -25 TP(DM)

Process 1. George Noble & Ian Vincent lost to Euan Burridge & Ian Burridge -2
Process 2. Euan Burridge & Ian Burridge lost to Harry Fisher & Alain Giraud -13
Process 3. Gabrielle Higgins & Nick Parish lost to Alison Maugham & Nigel Polhill -26 TP(ASD)
Process 4. Jeff Dawson & Mike Town lost to David Maugham & Sam Murray -6
Process 5. Joel Taylor & Robert Wilkinson lost to Mark Ormerod & Tim Russell -26
Process 6. Alison Maugham & Nigel Polhill lost to Harry Fisher & Alain Giraud -23 TP(ASD)
Process 7. David Maugham & Sam Murray beat Mark Ormerod & Tim Russell +13

Z 1. Mark Ormerod & Tim Russell lost to Joel Taylor & Robert Wilkinson -11 QPO(ASD)
Z 2. Gabrielle Higgins & Nick Parish beat Euan Burridge & Ian Burridge +15
Z 3. Joel Taylor & Robert Wilkinson lost to Euan Burridge & Ian Burridge -17
Z 4. Joel Taylor & Robert Wilkinson lost to Gabrielle Higgins & Nick Parish -17
Z 5. Paddy Chapman & Philip Eardley (Z) lost to Christian Carter & Mark Suter -13
Z 6. Mark Ormerod & Mike Town (Z) beat Philip Eardley & Alain Giraud (Z) +14
Z 7. Joel Taylor & Robert Wilkinson lost to Christian Carter & Mark Suter -20 TP(ASD)
Z 8. Sam Murray & James Hopgood (Z) beat Harry Fisher & Alain Giraud +12 TP(M)

Plate 1. Mark Avery & Jamie Burch beat Harry Fisher & Alain Giraud +26 TP(ASD)
Plate 2. Mark Avery & Jamie Burch beat David Maugham & Sam Murray +14 OTP(M)
Plate 3. Mark Avery & Jamie Burch beat David Maugham & Sam Murray +24 TP(B)



 

Disclaimer: The opinions expressed on this news web page are those of the Editor and contributors. The Croquet Association is not responsible for statements other than those clearly identified as being made on its behalf. The full editorial policy is available online. The Web News Editor is the CA Office.